Małgorzata Wrochna    
Galeria Kościoły Technika Hobby O mnie

Niedokończony Różaniec

20 obrazów ilustrujących tajemnice Różańca autorka malowała w dwóch ostatnich latach życia, zmagając sie z nowotworem. Bardzo chciała stworzyć artystyczną pomoc w tej modlitwie ubogaconej przez Jana Pawła II nowymi pięcioma "Tajemnicami Światła". Mamy wiele przepięknych cykli ilustrujących 15 tajemnic Różańca, ale dopiero nieliczne, mniej lub bardziej udane próby przedstawienia pełnej dwudziestki.

Autorka długo poszukiwała stylu, który łączyłby przejmującą prostotę wschodniej ikony z tradycją i estetyką malarstwa zachodniego. Inspiracji szukała przede wszystkim w malarstwie średniowiecznym. Szczególnie zachwyciły ją ilustracje w "Biblii biskupa Maciejowskiego".

Rozpoczęła pracę na deskach. Jej wyniki można obejrzeć w galerii "Tajemnice różańca (na desce)". Jednak po namalowaniu pierszych kilku obrazów, okazało się to zbyt ciężkie jak na jej nadwątlone chorobą siły. Dlatego zdecydowała się malować olejem na papierze. To wprawdzie mniej trwały i mniej "reprezentacyjny" materiał, ale i tak głównym celem cyklu miała być nie tyle ekspozycja w jednym konkretnym miejscu, ile reprodukcje w modlitewnikach, albumach itp. Licząc się z tym, że może nie zdążyć namalować wszystkich tajemnic, najpierw przygotowała komplet rysunków.

Choroba przerwała prace już blisko zakończenia. Ten Różaniec, przerwany tak jak jej życie, jakby niedokończone, przerwane przedwcześnie, wbrew pozorom tchnie nadzieją. Nadzieją, że prace Autorki podejmą inni, dokończą, rozwiną, a ich owoce będą większe niż sama mogła sobie wymarzyć.

Zwiastowanie Maryi.
Nawiedzenie św. Elżbiety.
Narodzenie Pana Jezusa.
Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni.
Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni.
Chrzest w Jordanie.
Cud w Kanie Galilejskiej.
Głoszenie Królestwa Bożego.
Przemienienie na górze Tabor.
Ustanowienie Eucharystii.
Modlitwa w Ogrójcu.
Biczowanie.
Cierniem ukoronowanie.
Dźwiganie krzyża.
Śmierć Pana Jezusa na krzyżu.
Zmartwychwstanie.
Wniebowstąpienie.
Zesłanie Ducha Świętego.
Wniebowzięcie Matki Bożej.
Ukoronowanie Matki Bożej w niebie.

Technika: olej na papierze + złoto. Wymiary: 31 x 41 cm.