Małgorzata Wrochna    
Galeria Kościoły Technika Hobby O mnie

Sztuka kulinarna - ciekawe połączenia smaków

Kurczak z agrestem

Pod koniec duszenia piersi kurczaka lub indyka dodajemy garść agrestu. Agrest powinien być obrany z szypułek (pozostałości po kwiatku) i łodyżek. Nie należy go rozgotować, bo będzie brzydki, jeśli się porozpada, ale też nie może być surowy. Szczerze mówiąc nie pamiętam, jak długo się to gotuje, bo robię to raz na rok, w sezonie. Pieprz koniecznie.


Kurczak z tamaryndowcem

Trzeba kupić pastę z tamaryndowca, bo rozgotowywanie i przecieranie go jest nieco pracochłonne. Robiłam to raz, nie jestem ekspertem, więc innych uwag dotyczących tego przepisu szukajcie w internecie. Ostra papryka koniecznie.


Cielęcina z wiśniami

Cielęcina to wspaniałe mięso, choć obieranie jej ze ścięgien i błon jest bardziej pracochłonne. Jakość potrawki zależy od tego, jak starannie wykonacie tą pracę. Pod koniec duszenia wrzucamy około 200g mrożonych, wydrylowanych wiśni na 600–800 g mięsa. Pieprz koniecznie.


Polędwiczki wieprzowe z miodem

Pod koniec obsmażania dodajemy łyżeczkę miodu, mieszamy, miód ma się leciutko skarmelizować, dodajemy wodę lub wino i dusimy. Pieprz koniecznie.

Schab ze śliwkami

Klasyka. Śliwki najlepiej kupić lekko wędzone i koniecznie bez pestek, namoczyć w wodzie i dodać do duszenia. Pasuje do tego imbir i goździki. Pieprz koniecznie.


Tuńczyk w sosie

Tuńczyk - powiedzmy 600g - obsmażony na oliwie i zalany sosem powinien dusić się około 30 minut.


Pasztet z bakłażana i boczniaków

Siekamy obraną cebulę, dusimy na maśle z solą, unikając przyrumienienia. Dodajemy obranego i pokrojonego bakłażana oraz opłukane i pokrojone grzyby. Dusimy najpierw pod przykryciem, potem, kiedy warzywa puszczą sok - bez przykrycia. Mieszamy często, żeby odparować nadmiar soku, a nie przyrumienić cebulki. Dodajemy pieprz i studzimy. Dodajemy jajko i miksujemy. Wkładamy do wysmarowanych masłem foremek pasztetowych i do piekarnika na około 45 minut w temperaturze 150-170°C. Powinien być upieczony, ale tylko leciutko zrumieniony po brzegach.

Uwaga - dobry bakłażan to taki, który nie jest już bardzo zielony, a jeszcze nie ma czarnych ziarenek. Jeżeli ma czarne ziarenka, należy je wydłubać, starając się przy tym nie wyrzucić nadmiaru dobrego, bezziarenkowego miąższu. Jeżeli bakłażan ma dużo zielonego pod skórką, lepiej obrać go grubo. Gdyby cebula przyrumieniła się, to jej smak zdominuje całość. Taka ledwie uduszona na maśle ma delikatny smak i pasuje do wielu potraw.